praca w branzy it

Jak znaleźć pracę w branży IT? Skuteczne porady dla początkujących

Branża IT od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, wszak zarobki oferowane przez firmy informatyczne są niezwykle atrakcyjne. Co więcej, zawody związane z nowymi technologiami są jednymi z najbardziej przyszłościowych profesji. Nie bez znaczenia są również interesujące projekty, w których mogą brać udział pracownicy. Rynek IT jest też wyjątkowo chłonny, ponieważ specjalistów wciąż brakuje. Jak zostać jednym z nich? Wystarczy zastosować się do kilku rad!

Jak dostać pracę w IT? Po pierwsze kursy i szkolenia

Zaletą pracy w IT jest dość liberalne podejście firm do kwestii wykształcenia wyższego. Dobry programista, tester czy administrator sieci nie musi kończyć studiów z informatyki na politechnice. Najważniejsza jest sama wiedza, najlepiej poparta certyfikatami. Wraz ze wzrostem doświadczenia przybywać ich będzie coraz więcej.

Osoby, które chcą zacząć pracę w jednym z zawodów informatycznych, mogą wybrać np. kursy w szkołach programowania. Wiele z nich prowadzi zajęcia przygotowujące też do innych profesji potrzebnych w IT. Alternatywą dla takich placówek są uczelnie. W tym przypadku nie chodzi jednak o studia licencjackie czy magisterskie, lecz o podyplomowe. Niezależnie od wyboru miejsca edukacji, trzeba liczyć się z wydatkiem na czesne. Najważniejsze jest jednak to, że zainwestowana kwota zwróci się już wraz z pierwszą pensją.

Innym sposobem na wejście w świat IT jest zgłoszenie się na staż do którejś z firm informatycznych. Wiele z nich prowadzi kursy dla studentów, na których nabywają oni umiejętności niezbędnych do wykonywania przyszłej pracy. Najlepsi mają szansę otrzymać propozycję zatrudnienia. Ci, którym się to nie uda, nie muszą się jednak martwić. Zdobytą wiedzę można wykorzystać, aplikując do kolejnej firmy.

Jak zacząć pracować w IT? Po drugie CV

CV to wizytówka każdego kandydata. Nawet najlepsi specjaliści w danej branży nie powinni traktować tej kwestii po macoszemu. Tym bardziej o jego wygląd powinni postarać się nowicjusze. Niezbędne będzie profesjonalne zdjęcie. Może się jednak zdarzyć, że w danym przedsiębiorstwie preferują fotografie przedstawiające kandydata w mniej formalnych okolicznościach. W takich przypadkach konieczne jest wyczucie. Zdjęcie np. z ulubioną książką będzie dobrze widziane. Natomiast pokazanie zdjęcia z imprezy to zwykle zły pomysł.

Integralną częścią każdego CV jest oczywiście przebieg zatrudnienia. Osoby, które jeszcze nie mają bogatego doświadczenia, mogą wpisać inne związane z IT aktywności. Są nimi właśnie kursy i staże. W dziale HR przychylnym okiem spojrzą też np. na wygrane konkursy informatyczne lub własne, tworzone hobbystycznie w domu projekty. Mogą być nimi choćby strony internetowe czy proste programy.

Gdzie szukać pracy w IT? Po trzecie właściwe serwisy z ofertami

Specyfiką branży IT jest wykorzystywanie specjalistycznych portali z ofertami pracy. Zaletą korzystania z nich jest możliwość przejrzenia ogłoszeń setek firm w jednym miejscu. Co więcej, można je wygodnie filtrować, wybierając preferowane przez siebie zarobki, lokalizację, język itd. Jaki serwis wybrać? Praca IT na No Fluff Jobs to warty uwagi przykład. Jego zaletą są widełki zarobków podane przy tytułach ogłoszeń.

Interesujące oferty pracy dostępne są również na portalach publikujących ogłoszenia przedsiębiorców z innych branż. Wiele firm wykorzystuje ponadto media społecznościowe. Dobrym pomysłem dla początkujących osób jest też wybranie się na targi pracy, często organizowane na uczelniach.

Praca w IT to doskonały wybór dla każdej osoby zainteresowanej nowymi technologiami. Pamiętać jednak trzeba, że duże zapotrzebowanie na pracowników nie przekłada się automatycznie na błyskawiczne otrzymywanie ofert pracy. Konkurencja również jest duża, a co więcej – doświadczona. Aby wybić się spośród tłumu kandydatów, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Dzięki temu do znalezienia wymarzonej pracy w branży informatycznej jest już bardzo blisko.

Related Articles

Dodaj komentarz