"POLSKA. SIŁA OBRAZU" przedłużona do 21 lutego! - Poilish Magazine

„POLSKA. SIŁA OBRAZU” przedłużona do 21 lutego!

Od dnia ponownego otwarcia Muzeum Narodowego w Warszawie wystawa Polska. Siła obrazu jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez publiczność. Dzięki współpracy wszystkich muzeów i kolekcjonerów, którzy użyczyli na nią dzieł sztuki, ekspozycję będzie można zobaczyć w MNW do niedzieli 21 lutego br.

Na wystawie czasowej Polska. Siła obrazu w MNW zaprezentowano w sumie ponad 100 obrazów z różnych kolekcji z całego kraju. W odzewie na ogromne zainteresowanie publiczności i dzięki współpracy szerokiego grona muzealników będzie można ją oglądać w warszawskim Muzeum Narodowym o dwa tygodnie dłużej. – Dziękuję za wsparcie zaprzyjaźnionym muzeom, które wypożyczyły nam swoje obrazy. Szczególne podziękowania składam pani Dyrektor Aleksandrze Mierzejewskiej z Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz panom Dyrektorom: Andrzejowi Betlejowi z Zamku Królewskiego na Wawelu, Wojciechowi Fałkowskiemu z Zamku Królewskiego w Warszawie, Tomaszowi Łęckiemu z Muzeum Narodowego w Poznaniu i Andrzejowi Szczerskiemu z Muzeum Narodowego w Krakowie. Równie gorąco dziękuję kolekcjonerom, Państwu Sylwii i Tomaszowi Gardeckim. To dzięki wszystkim Państwu nasza publiczność może oglądać wystawę dwa tygodnie dłużej – mówi Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł.

Do najbliższej niedzieli 7 lutego br. wszystkie wystawy w MNW, w tym Polskę. Siłę obrazu, można zwiedzać bezpłatnie. W nadchodzących dniach, do 7 lutego włącznie, Muzeum będzie otwarte codziennie w godzinach od 10.00 do 20.00. Od 9 lutego powracamy natomiast do biletowania wystaw oraz do regularnych godzin otwarcia: MNW będzie czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00. Podczas zwiedzania prosimy o zachowywanie zaleceń sanitarnych. Szczegółowe informacje znajdują się w naszym nowym regulaminie zwiedzania.

O wystawie

Polska. Siła obrazu prezentuje dzieła najwybitniejszych polskich artystów XIX wieku: Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Artura Grottgera, Józefa Simmlera, Juliana Fałata, Zbigniewa Pronaszki oraz wielu innych. Wystawa opowiada o kulturotwórczej i mitotwórczej roli polskiego malarstwa w XIX wieku. To właśnie wtedy powstały dzieła, które nie tylko przedstawiały, lecz także kształtowały – wyobrażenia, myślenie i odczuwanie Polaków. Ekspozycja prezentuje m.in. obrazy podejmujące refleksję nad chwalebną i tragiczną historią Polski, dzieła ukazujące etniczną, społeczną i religijną różnorodność Rzeczpospolitej przedrozbiorowej oraz powstałe z fascynacji folklorem, ikonografię powstania styczniowego i zsyłek, prace polskiej szkoły pejzażu, w końcu – świadectwa poszukiwania nowoczesnych form wyrazu u progu XX wieku, w duchu m.in. symbolizmu, nabizmu, protoekspresjonizmu i estetyzmu.

Kuratorzy: Iwona Danielewicz (MNW), Agnieszka Rosales Rodríguez (MNW), Marie Lavandier (Musée du Louvre-Lens), Luc Piralla-Heng Vong (Musée du Louvre-Lens) współpraca kuratorska: Wojciech Głowacki (MNW)

Wystawa zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Musée du Louvre-Lens, Muzeum Narodowym w Poznaniu i Instytutem Adama Mickiewicza

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

Patronat Ambasadora Francji w Polsce Frédérica Billet

Patronat Instytutu Francuskiego w Polsce

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków MKiDN jako część koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

"POLSKA. SIŁA OBRAZU" przedłużona do 21 lutego! - Poilish Magazine

Related Articles

Dodaj komentarz