zakup fotowoltaiki

Pożyczka na fotowoltaikę dla domu jednorodzinnego – czy to się opłaca?

Rynek fotowoltaiki w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie. Według Instytutu Energii Odnawialnej jesteśmy na piątym miejscu w Europie pod względem przyrostu mocy instalacji fotowoltaicznej. Polacy coraz mocniej dostrzegają korzyści pozyskiwania energii ze słońca. Duży wpływ na rozwój tego sektora mają również korzyści podatkowe oferowane przez państwo. Nie jest jednak tak, że fotowoltaika jest darmowa. Zdecydowaną większość kosztów związanych z założenia instalacji musimy pokryć samodzielnie. Jeśli nie mamy wystarczających środków finansowych, możemy wesprzeć się zewnętrznym kredytem. Sprawdź czy to się opłaca.

Fotowoltaika coraz popularniejsza

Boom na montaż instalacji fotowoltaicznych trwa w Polsce od dobrych kilku lat. Jak przekonują eksperci, końca tego trendu nie widać. Już w 2019 roku moc przyłączeniowa instalacji fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 1,5 GW. Rok 2019 w ogóle był rokiem przełomowym dla fotowoltaiki w Polsce, ponieważ to wówczas uruchomiono program Mój Prąd. Oferowane w ramach tego programu dopłaty oraz preferencyjne warunki podatkowe sprawiają, że rodacy coraz chętniej decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych.

Obecnie szacuje się, że moc elektrowni słonecznych w Polsce przekroczyła już 4 GW. W samym tylko w 2020 roku uruchomiono nowych instalacji fotowoltaicznych za kwotę ponad 10 miliardów złotych. To zdecydowanie najwyższy wynik w historii.

Co ważne, większość tej kwoty pochodzi od gospodarstw domowych właściciele domów jednorodzinnych wydali w poprzednich dwunastu miesiącach ponad 6,5 miliarda złotych na inwestycje w fotowoltaikę. Kolejne 3,5 milionów dołożyły firmy oraz samorządy.

Według prognoz do 2040 roku, moc pozyskiwana z fotowoltaiki przekroczy 15 GW. Co ważne, zdecydowana większość energii produkowana będzie przez właścicieli gospodarstw domowych liczba prosumentów w 2030 roku ma przekroczyć milion osób.

Ile kosztuje założenie fotowoltaiki?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które planują założyć instalacje fotowoltaiczne. Nie może to dziwić, ponieważ z pozoru może wydawać się że montaż paneli słonecznych jest dosyć kosztowne. Jak jest w rzeczywistości?

Według badań, średnia cena instalacji waha się w przedziale od 4000 do 6000 zł za kWP. Wpływ na ostateczną cenę mają przede wszystkim jakość komponentów, warunki na miejscu instalacji, a także wielkość samej instalacji. Teraz pewnie w głowie wielu właścicieli domów jednorodzinnych pojawia się pytanie: ile w zasadzie kWP potrzebuję?

Sposobów na obliczanie zapotrzebowania energetycznego jest kilka. Najprostszy z nich polega na tym, że dzielisz średni rachunek za prąd przez 40 złotych. Otrzymany wynik oznacza liczbę kWP, które powinny być wystarczające dla Twojego domu.

Jeśli więc Twoje średnie rachunki wynoszą około 200 zł co potrzebujesz, mniej więcej 5 kWP. Oznacza to że koszt instalacji będzie wahał się między 20 a 30 tysięcy złotych.

Dla wielu osób może wydawać się to całkiem dużo. Na szczęście Istnieje wiele programów pozwalających na zwrot części kosztów instalacji. Warto jednak pamiętać, że większość tych programów przyznaję środki dopiero po zainstalowaniu fotowoltaiki. Oznacza to, że aby skorzystać ze zwrotu, najpierw trzeba wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni. Skąd je wziąć, jeśli nie masz wystarczających oszczędności? Najlepszym rozwiązaniem będzie pożyczka na fotowoltaikę.

Wejdź na ranking pożyczek online – Bankier SMART i porównaj oferty banków.

Czy pożyczka na fotowoltaikę się opłaca?

Kredyt to jeden z najszybszych i najbardziej opłacalnych sposobów, aby zapewnić sobie fotowoltaikę. Owszem trzeba będzie go spłacać przez kilka, a czasami nawet kilkanaście lat, ale ze względu na charakterystykę fotowoltaiki inwestycja tego typu zazwyczaj się opłaca.

Warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna obniża koszty rachunków za prąd. Oznacza to, że po zainstalowaniu instalacji fotowoltaicznej spadną rachunki utrzymania gospodarstwa domowego. Dzięki temu mniej odczuwalne będzie płacenie raty kredytu.

Kto może skorzystać z kredytu na fotowoltaikę? Odpowiedź jest stosunkowo proste: w zasadzie każdy. W zasadzie nie różni się wiele od innych pożyczek i kredytów. Niezbędne jest więc posiadanie zdolności kredytowej i udokumentowanych przychodów na odpowiednim poziomie. W otrzymaniu akceptacji banku pomoże również czyste konto w BIK.

Podsumowanie

Coraz więcej Banków i instytucji finansowych na polskim rynku udziela pożyczek na fotowoltaikę. co ważne w oferowane przez nie kredyty charakteryzują się coraz lepszymi warunkami. Nie oznacza to jednak, że warto decydować się na pierwszy z brzegu kredyt. Warto porównać opcje oferowane przez różne banki i instytucje finansowe. Możesz to zrobić z pomocą rankingu pożyczek online przygotowanego przez Bankier SMART. To wygodne narzędzie, dzięki któremu, szybko znajdziesz najbardziej opłacalną ofertę kredytu na montaż instalacji fotowoltaicznych w Twoim domu. Zajmuje to dosłownie kilkanaście sekund.

Related Articles

Dodaj komentarz