lokowanie pieniędzy

W co inwestować gdy rośnie inflacja?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku tego roku, w porównaniu z ubiegłym wzrosły o 6,8 proc. To największy wskaźnik od blisko 20 lat. Ekonomiści wskazują, że to do końca roku inflacja może przekroczyć nawet próg 7% (1). Dlatego też wiele osób zastanawia się w co inwestować kiedy rośnie inflacja, aby nie stracić w niesprzyjających okolicznościach ekonomicznych.

Inwestowanie w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości przywędrowało do nas z zachodniej Europy. Obecnie inwestycje w nieruchomości są opłacalne, ponieważ obserwuje się rosnące ceny lokalów – zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych. Równie opłacalne jest także inwestowanie w lokale dla dużych sieci sklepów w Polsce, takich jak np. Żabka lub Rossmann. Tego typu inwestycje są też powszechnie dostępne, ponieważ obowiązuje dosyć przystępna bariera wejściowa, która w praktyce wynosi już nawet od kilku tysięcy złotych (2). Z uwagi na to można stwierdzić, że inwestowanie w nieruchomości w obecnych czasach jest dobrym rozwiązaniem na czerpanie w przyszłości zysków z tego tytułu.

Inwestowanie w złoto i srebro

Obok nieruchomości to właśnie kruszce, takie jak srebro i złoto, stanowią często temat rozważań osób, które zastanawiają się w co inwestować w obecnych czasach. W ostatnim roku na nowo rozgorzała dyskusja o roli złota w systemie finansowym na całym świecie. Obecnie eksperci zgodnie podkreślają, że warto posiadać część swoich oszczędności w formie kruszców – np. złota lub srebra. Nie musi to być, jednak realna inwestycja w złoto, ale np. w ETFy, oparte o złoto. Jedno i drugie rozwiązanie posiada swoich zwolenników i przeciwników, ale należy wskazać, że obecnie inwestowanie w złoto okazuje się dobrym wyborem dla osób, które chcą chronić się przed inflacją, a jednocześnie zabezpieczyć swój majątek na wypadek np. jakiegoś kataklizm lub wybuchu wojny.

W praktyce jednak niewielu Polaków decyduje się inwestować swoje oszczędności w kruszce, co wynika po prostu z braku wiedzy na ten temat, a także z braku odpowiednich środków.

Inwestowanie w akcje i obligacje

Inwestowanie w akcje i obligacje jest dosyć opłacalne w obecnych czasach, ale potrzebna jest wiedza i doświadczenie w tym zakresie. Tego typu inwestycje polecane są, zatem osobom, które wcześniej miały z tym do czynienia lub też mają wsparcie innych.

Z pewnością inwestowanie w akcje i obligacje jest bardziej ryzykowne niż np. lokowanie swoich pieniędzy w nieruchomościach. Eksperci wskazują, że zdecydowanie lepiej jednak inwestować w obligacje, jeśli nie mamy aż tak dużego doświadczenia na rynku papierów wartościowych (3). To właśnie obligacje są jednym z najbardziej pewnych sposobów na lokowanie swoich finansów i nie wiąże się to z żadnym ryzykiem nieuczciwości drugiej strony – nawet w sytuacji kiedy inwestycja straci na wartości, ponieważ wówczas można przedterminowo wycofać pieniądze bez utraty odsetek. Oczywiście, w praktyce wszystko zależy od dokładnych warunków, rodzaju inwestycji oraz elementów zapisanych w umowie. Przyjmuje się jednak, że inwestycja w obligacje, zwłaszcza długoterminowe, zapewnia gwarancję w zakresie bezpieczeństwa oszczędności osób inwestujących.

Inwestowanie w akcje jest już znacznie trudniejsze, ponieważ należy nie tylko znać aktualne notowania, ale też nie mniej istotne są praktyczne umiejętności i wiedza kupującego oraz właściwa ocena obecnego rynku. Dlatego inwestowanie w akcje uważana jest za dobry sposób na powiększenie swojego kapitału w obecnych czasach, ale trzeba do tego podejść w sposób racjonalny i przede wszystkim posiadać wiedzę i doświadczenie jeśli chodzi o tego typu metodę lokowania swoich pieniędzy. Z pewnością w obecnych, dość niespokojnych czasach, nie jest to polecana metoda inwestowania dla osób, które np. kierują się emocjami i nie znają zasad rządzących rynkiem finansowym. Wówczas bowiem może to im przynieść więcej strat niż korzyści.

Źródła:

1. Kolany K., „Inflacja w Polsce zbliżyła się do 7 procent”, https://www.bankier.pl/wiadomosc/Inflacja-w-Polsce-w-pazdzierniku-2021-r-wstepne-dane-GUS-8214508.html

2. Pabijanek M., „Sprawdzony na zachodzie sposób inwestowania w nieruchomości”, https://www.linkedin.com/pulse/sprawdzony-na-zachodzie-spos%C3%B3b-inwestowania-w-marcin-pabijanek/

3. Lizińska J., Czapiewski L., (2019), „Is Window-Dressing around Going Public Beneficial?”

Related Articles

Dodaj komentarz