Zachęta ogłasza program na 2021 rok - Poilish Magazine

Zachęta ogłasza program na 2021 rok

Spektakularna wystawa polskiej rzeźby obejmująca prace blisko 100 wybitnych polskich artystów, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Aliny Szapocznikow, Katarzyny Kozyry, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora czy Xawerego Dunikowskiego. Poruszający projekt Joanny Rajkowskiej, która zaprosi widzów do „Rhizopolis” – podziemnego miasta-schronu po katastrofie kończącej epokę człowieka. Obszerna prezentacja ponad 400 prac z sześciu krajów dawnego bloku wschodniego, która zrywa ze stereotypowym postrzeganiem sztuki socrealizmu i rzuca nowe światło na rzeczywistość społeczną lat 50. Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki ogłasza trzy wyjątkowe projekty na pierwszą połowę 2021 roku.

„Rzeźba w poszukiwaniu miejsca”

18 stycznia – 21 marca

Długo wyczekiwana wystawa „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca” ma zostać otwarta zaraz po zakończeniu lockdownu. Spektakularna ekspozycja wypełniająca nie tylko siedem sal wystawowych, ale także hol, klatkę schodową i ściany zewnętrzne galerii, obejmuje zjawiska z ostatnich 60 lat polskiej rzeźby i blisko 100 nazwisk najbardziej uznanych polskich twórców. W oczekiwaniu na ponowne otwarcie uchylamy rąbka tajemnicy – w mediach społecznościowych Zachęty już można oglądać krótkie filmy poświęcone poszczególnym dziełom.

W holu głównym galerii widzowie napotkają pierwszą z prac zgromadzonych na wystawie: słynne „Kobiety brzemienne” Xawerego Dunikowskiego – klasyka, który wywarł ogromny wpływ na kolejne pokolenia artystów. Będzie można zobaczyć także m.in. „Kompozycję monumentalną” Magdaleny Abakanowicz (największy abakan w dorobku artystki), formy przestrzenne Aliny Szapocznikow czy akty Katarzyny Kozyry. Znajdziemy tu także dzieła m.in. Normana Leto, Izy Tarasewicz czy kojarzonego głównie ze sztuką performansu Oskara Dawickiego, który w opustoszałych z powodu lockdownu salach wystawowych zrealizował swoją najnowszą pracę. Ostatnią część ekspozycji zdominowały maszyny, w tym interaktywna rzeźba kinetyczna Edwarda Ihnatowicza „Senster”.

Joanna Rajkowska. „Rhizopolis”

29 stycznia – 9 maja

Zachęta ogłasza program na 2021 rok - Poilish Magazine
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki – fot. Joanna Rajkowska – Dokumentacja pracy nad wystawą „Rhizopolis”, 2020

Na koniec stycznia planowane jest otwarcie projektu Joanny Rajkowskiej zrealizowanego specjalnie dla Zachęty. „Rhizopolis” to scenografia fikcyjnego miasta przetrwania stworzona, zgodnie z założeniem artystki, przez naturę. Odwiedzający wystawę zejdą do podziemia, gdzie będą mogli doświadczyć wizji przyszłości, która nadejdzie po wielkiej katastrofie kończącej trwającą obecnie epokę człowieka – antropocen. W czasach ogromnej niepewności i lęku o przyszłość artystka proponuje wizję schronienia, jakie ludzkość może znaleźć w bezwzględnej zależności od natury. Stworzone przez nią miejsce, balansujące na pograniczu utopii i dystopii, przybliża podziemną rzeczywistość, o której bardzo niewiele wiemy, a która może stać się dla ludzkości jedyną szansą na przetrwanie.

Galeria informuje, że żadne drzewo nie zostało ścięte na potrzeby wystawy „Rhizopolis”. Karpy użyte w projekcie zostały uratowane przed zrębkowaniem i spaleniem w piecach.

„Zimna rewolucja. Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948–1959”

23 kwietnia – 1 sierpnia 2021

Już teraz Zachęta zapowiada otwarcie wiosną dużej międzynarodowej wystawy „Zimna rewolucja” prezentującej ponad 400 prac z sześciu krajów dawnego bloku wschodniego (Polski, Czechosłowacji, NRD, Rumunii, Bułgarii i Węgier). Rzuci ona nowe światło na rzeczywistość wielkich przemian społecznych, jakie dokonały się w latach 50. w tej części Europy.

Sztuka tamtego okresu uchodzi najczęściej za pozbawioną wartości artystycznej, tworzoną jedynie w celach propagandowych, jest traktowana jako niechciane, wstydliwe dziedzictwo epoki. Wystawa „Zimna rewolucja” zrywa z tym stereotypowym wyobrażeniem – jej autorzy podejmują polemikę z utrwalonym przekonaniem, że socrealizm był odciętym od rzeczywistości społecznej „spektaklem, który kreował nową rzeczywistość”. Nie tylko zwracają uwagę na walory artystyczne prezentowanych dzieł, ale także pokazują, jak w owym zimnie socrealistycznej sztuki „zakonserwowała” się jakaś część prawdy o realiach tamtego czasu. Na wystawę składają się obiekty z różnych dziedzin sztuki: malarstwa, fotografii, filmu, wzornictwa, projekty architektury i urbanistyki.

„Rzeźba w poszukiwaniu miejsca”

18 stycznia – 21 marca 2021

Kuratorka: Anna Maria Leśniewska

Współpraca ze strony Zachęty: Julia Leopold

Partner wystawy: Szkoła Filmowa w Łodzi

Więcej informacji o wystawie: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/rzezba-w-poszukiwaniu-miejsca

Joanna Rajkowska. „Rhizopolis”

29 stycznia – 9 maja 2021

Kuratorka: Aneta Szyłak

Współpraca ze strony Zachęty: Michał Kubiak

Więcej informacji o wystawie: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/rhizopolis-joanna-rajkowska

„Zimna rewolucja. Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948–1959”

23 kwietnia – 1 sierpnia 2021

Kuratorzy: Joanna Kordjak i Jérôme Bazin

Współpraca: Michał Kubiak

Partnerzy wystawy: Muzeum Narodowe i Galeria Narodowa w Budapeszcie, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Narodowe Archiwum Filmowe w Pradze, Słowacka Galeria Narodowa, Bratysława, Université Paris-Est Créteil.

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji z Grantu Wyszehradzkiego w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Celem funduszu jest rozwój idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej.

Więcej informacji o wystawie: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/zimna-rewolucja

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki,

pl. Małachowskiego 1, Warszawa

Cały program na 2021 rok można pobrać pod adresem: https://zacheta.art.pl/public/upload/download/Program%20na%202021%20rok.zip

Zachęta ogłasza program na 2021 rok - Poilish Magazine
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki – fot. Tibor Honty, „Letni wieczór”, 1952, fotografia, Słowacka Galeria Narodowa, Bratysława

Źródło informacji: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Related Articles

Dodaj komentarz