Stopa bezrobocia w Polsce utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, zwłaszcza jeśli porównamy obecny stan rzeczy do tego sprzed kilkunastu lat. Powstają kolejne miejsca pracy, dzięki czemu mamy znacznie większe możliwości zawodowe. Należy jednak zaznaczyć, że pandemia nie pozostała bez wpływu zarówno na kondycję polskiej gospodarki, jak i rynku zatrudnienia. Jak prezentuje się sytuacja w Małopolsce? Na jakie stanowiska jest największe zapotrzebowanie i w jakich branżach najłatwiej o pracę? Podpowiadamy.
Praca w Małopolsce – gdzie szukać zatrudnienia?
Mieszkańcy mniejszych miejscowości jeszcze do niedawna często je opuszczali w nadziei, że wyjazd do stolicy regionu, czyli Krakowa, pozwoli podnieść komfort codziennego życia. Rzeczą naturalną jest, że większe aglomeracje to więcej zakładów pracy, jednak poziom wynagrodzenia w większych i mniejszych miastach zaczyna się powoli wyrównywać. W takich miejscowościach jak Tarnów, Nowy Sącz czy Oświęcim coraz łatwiej o obsadę na dobrze płatnych stanowiskach, dzięki czemu mieszkańcy nie muszą wyjeżdżać „za chlebem”, pozostawiając za sobą rodzinę czy przyjaciół. Oferty z Tarnowa w serwisie Gowork.pl – ogłoszenia o pracę i ich różnorodność sprawia, że niemal każdy zwiększa swoje szansę na pracę w oparciu o godne zarobki.
Praca w Małopolsce a intratne inwestycje
Jeszcze do niedawna wydawało się, że w województwie małopolskim, oprócz Krakowa, nie ma dobrych perspektyw na rozwój kariery zawodowej. Okazuje się jednak, że w wielu miastach powstają nowe inwestycje, dzięki którym mniejsze miasta zyskują zarówno gospodarczo, jak i wizerunkowo. Co ciekawe, nowe miejsca pracy to zasługa nie tylko lokalnych przedsiębiorstw budujących m.in. zakłady produkcyjne czy laboratoria chemiczne, ale także zagranicznych graczy, którzy w Małopolsce upatrują idealnego miejsca na ekspansję międzynarodową. W małych miastach o liczbie ludności nieprzekraczającej 100 tys. mieszkańców swoje polskie siedziby ma wielu zachodnich potentatów, którzy widzą potencjał ekonomiczny w regionie Małopolski. Nie bez znaczenia okazuje się również modernizacja infrastruktury komunikacyjnej, w tym m.in. drogowej czy kolejowej.
Rynek pracy w województwie małopolskim – na jakie stanowiska jest popyt?
Sytuacja na rynku pracy w czasie pandemii pozostała nie bez wpływu na to, na jakie stanowiska jest największe zapotrzebowania. Automatyzacja procesów oraz dążenie to bezkontaktowego wykonywania usług sprawił, że w Małopolsce najłatwiej znaleźć pracę osobom posiadającym wykształcenie informatyczne. Programiści, specjaliści IT i nowych technologii nie powinni mieć większego problemu ze znalezieniem zatrudnienia w swoim zawodzie.
W równie dobrym położeniu znajdują się osoby działające w branży budowlanej, która prężnie się rozwija pomimo pandemii koronawirusa. Na pracę mogą liczyć osoby z kwalifikacjami i wykształceniem pozwalającym piastować stanowiska wyższe – kierownicy budowy, inżynierowie, inspektorowie nadzoru budowlanego czy projektanci obiektów budowlanych. Co ważne, o pracę mogą być spokojni również rzemieślnicy – murarze, ślusarze, tynkarze oraz dekarze, na których zapotrzebowanie niemal nigdy nie spada.
Praca w Tarnowie czeka także na osoby posiadające wykształcenie medyczne. Lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni to zawody, na które popyt nieustannie wzrasta. Dobra sytuacja panuje również w branży motoryzacyjnej, transporcie, logistyce oraz w nieruchomościach. Ze znalezieniem posady nie powinni mieć problemu także handlowcy.
Jak znaleźć pracę w Małopolsce?
Znalezienie pracy obecnie nie wymaga nawet wyjścia z domu. W sieci znajdziemy renomowane portale pracy, gdzie ogłaszają się pracodawcy z całego regionu Małopolski. Ich ogromną zaletą jest łatwość w obsłudze i szybkość w wyszukiwaniu ogłoszeń na miarę naszych potrzeb i kwalifikacji zawodowych. Wystarczy zaznaczyć odpowiednie filtry, aby po chwili na ekranie naszego komputera czy smartfona pojawiła się lista ofert w danym zawodzie.