Transakcje w euro a ryzyko kursowe. Czym jest i jak mu zapobiegać? - Poilish Magazine

Transakcje w euro a ryzyko kursowe. Czym jest i jak mu zapobiegać?

Ryzyko kursowe, nazywane również walutowym, dotyczy przede wszystkim przedsiębiorstw realizujących transakcje w walutach obcych, np. w euro. Obecność na rynku międzynarodowym sprawia, że firmy te są narażone na nieprzewidywalne zmiany kursu euro i innych walut, którymi obracają. Powstałe różnice natomiast mogą zaszkodzić sytuacji danego biznesu. Właśnie dlatego tak istotna jest zarówno wiedza o ryzyku, jak i poznanie technik ochrony przed nim i bezpiecznego zarządzania budżetem i ryzykiem kursowym.

Ryzyko kursowe dla transakcji zawieranych w euro. Na czym polega?

Ryzyko walutowe może mieć rozmaity charakter. Wszystko zależy od tego, na jakim poziomie zarządzamy i obracamy euro. Najczęstszy podział to:

  • transakcyjne – dotyczy zawierania kontraktów rozliczanych w walucie obcej,
  • księgowe – pojawia się przy wycenie składników majątkowych przedsiębiorstwa, kiedy są one wyceniane w innej walucie niż ta, w której prowadzona jest księgowość.

W praktyce zwykle mowa jest o nim podczas transakcji, w których rozliczenie następuje w innej walucie. Wynika z tego, że np. kurs euro bywa zmienny, co na jedną ze stron sprowadzić może straty finansowe. Zdarza się to zarówno podczas sprzedawania, jak i nabywania czy posiadania danego typu aktywów.

Opisywane zjawisko często związane jest z zaciąganiem kredytów w walutach obcych. Zwykle są one opłacalne do czasu, aż dany kurs nie zacznie rosnąć. Wtedy też zwiększa się wartość rat i zobowiązania w przeliczeniu na złotówki. To z kolei może sprowadzić na kredytobiorcę problemy finansowe.

Zabezpieczenia wewnętrzne i zewnętrzne przed ryzykiem kursowym

Nie ma jednej, uniwersalnej metody, na całkowite zniwelowanie ryzyka walutowego. Istnieją natomiast metody, aby je zminimalizować. Mowa tu np. o zabezpieczeniach wewnętrznych. Są to rozwiązania i narzędzia, którymi dysponuje firma.

Pierwsze, co przychodzi Ci zapewne do głowy, to wymiana waluty po jak najlepszym kursie. Rzeczywiście w ten sposób możesz ograniczyć ewentualne straty lub wygenerować wyższe zyski. Na stronie https://internetowykantor.pl/kurs-euro/ znajdziesz najlepszą cenę euro i sprzedasz lub kupisz obcą walutę w zaledwie kilka sekund. W ten sposób zapłacisz mniej złotówek za kupno EUR lub też zyskasz więcej PLN ze sprzedaży obcej waluty.

Na podstawie tego działania masz szansę manewrować terminem zapłaty. W zależności od notowań euro i przewidywań specjalistów możesz je opóźniać lub przyspieszać. Jeśli to Ty jesteś płatnikiem, to wykorzystaj wspomniany serwis do monitorowania cen EUR. Sprzedaż lub zakup waluty po dobrym kursie pomoże Ci w pewnym stopniu zniwelować ryzyko kursowe.

Dobrym sposobem jest też oczywiście wystawianie faktur w walucie krajowej. Nie zawsze jednak zagraniczny kontrahenci godzą się na takie rozwiązanie. W takiej sytuacji przydatna bywa tzw. klauzula waloryzacyjna. Daje Ci ona możliwość dostosowywania cen w taki sposób, aby wyrównać różnicę w kursie euro między podpisaniem umowy a otrzymaniem zapłaty.

Alternatywnym rozwiązaniem są tzw. metody zewnętrzne. Najczęściej skupiają się one na przeniesieniu odpowiedzialności za ryzyko kursowe na inne podmioty. Może być tu mowa zarówno o kontrahentach, jak i instytucjach trzecich, np. finansowych. Do tej grupy zaliczyć można np. kontrakty typu „forward”. Charakteryzują się one tym, że obie strony wspólnie ustalają kurs euro, po którym zostanie zrealizowana transakcja. Gdy zostaje on zapisany w umowie, to późniejsze wahania cen EUR na niego już nie wpływają.

Kolejne rozwiązanie to tzw. umowa futures. Polega na sprzedaży i zakupie danej waluty, np. euro, po określonej cenie w ściśle ustalonym czasie. Można więc powiedzieć, że jej zamysł opiera się na swoistym „zablokowaniu” kursu dla konkretnej transakcji. Dzięki temu również wszelkie niespodziewane zmiany notowań nie będą zagrożeniem dla przedsiębiorstwa.

Wymieniaj euro jak najtaniej i optymalizuj swoje zyski z transakcji międzynarodowych

Niezależnie od ryzyka walutowego, zawsze pamiętaj, by optymalizować swoje zyski za pomocą wymiany euro po jak najlepszym kursie. W powyższych metodach wymienione było zmienianie terminów płatności i realizacja wymian, gdy jest to najbardziej opłacalne. Jak to jednak zrealizować skutecznie w praktyce?

Na stronie https://internetowykantor.pl/kursy-walut/ znajdziesz notowania euro i innych walut obcych, aktualizowane co kilka sekund. Możesz dzięki temu zorientować się, kiedy kupno lub sprzedaż EUR najbardziej Ci się opłaca.

Jeśli kupujesz produkty z zagranicy, płacąc w euro, nabywaj obcą walutę po jak najniższej cenie. W ten sposób wydasz mniejszą ilość złotówek na uregulowanie rachunku. To natomiast przyniesie Ci realne oszczędności. Jeśli natomiast to Twoi kontrahenci płacą w euro Tobie, to pochyl się nad chwilą jego wymiany na złotówki. Im wyższy będzie wtedy kurs, tym wyższy zysk z transakcji, bo więcej PLN znajdzie się w Twojej kieszeni.

Related Articles

Dodaj komentarz